
Az időjárás kiszámíthatatlan természete sok gépjárműnek a tulajdonosát állítja kihívások elé, ezért fontos a megfelelő gépjármű biztosítás megléte. Egy hirtelen jött jégeső, viharos szél vagy árvíz jelentős károkat tud okozni az autóban, amire jobb időben felkészülni, mint utólagosan bánkódni. Ahhoz, hogy elkerüld a kellemetlen meglepetéseket, mindig legyél pontosan tisztában azzal, hogy a kötvénycsomagod mire nyújt fedezetet és mire nem!
Mire terjed ki a gépjármű biztosítás?
A gépjármű biztosítás két fő kategóriája – a kötelező felelősségbiztosítás és a CASCO– eltérő célokra való. Míg a kötelező biztosítás az általad másoknak okozott károk fedezésére szolgál, addig a CASCO kiterjedhet a saját autód sérüléseire, beleértve az időjárási károkat is.
Időjárási károk, amiket a CASCO biztosítás fedez:
- Jégeső okozta károk: a jégeső az egyik leggyakoribb időjárási jelenség, ami komoly sérüléseket okoz az autó karosszériáján. A CASCO fedezi a javítás költségeit, de csak abban az esetben, ha a szerződés kimondottan tartalmazza a természeti károk fedezetét.
- Villámlás és vihar következményei: amennyiben egy fa rádől az autódra a viharos szél miatt vagy villámcsapás okoz sérülést a gépkocsiban (aminek valljuk be kicsi az esélye, de megeshet), a CASCO fedezheti a kárt.
- Árvíz és belvíz: az extrém időjárás miatti vízkárok – például az autó elmerül egy elárasztott úton – szintén fedezhetőek. Ugyanakkor itt is kitétel, hogy csak akkor, ha a biztosításban külön szerepel az ilyen jellegű kockázatokra vonatkozó védelem.
Fontos! Ezért is érdemes előre tájékozódni, hogy mit fedez a gépjármű biztosításod. Nem minden CASCO biztosítás tartalmazza automatikusan az időjárási károk fedezetét, így a szerződés aláírásakor alaposan nézd át a feltételeket!
Mit nem fedez a biztosító?
Bár a CASCO széleskörű védelmet nyújt, vannak olyan helyzetek, amikor a biztosító nem téríti meg a kárt. Ezek közé tartoznak:
- Elhanyagolt karbantartás miatt bekövetkező károk: például, ha a rossz állapotú szélvédőn keresztül befolyik az esővíz, akkor a biztosító nem vállal felelősséget.
- Szándékos vagy gondatlan károkozás: ha szándékosan hajtasz be egy elárasztott területre, annak biztos tudatában, hogy ez károkat okoz, a biztosító elutasítja a kárigényt.
- Alapszintű CASCO biztosítás korlátozott fedezete: egy alapcsomag nem feltétlenül fedezi az árvíz, belvíz vagy jégeső okozta károkat. Ezeket általában csak kiegészítő biztosítással tudod lefedni. Alaposan nézd meg, hogy mit tartalmaznak a kiegészítések!
Hogyan válassz megfelelő biztosítást?
A kötvény megkötésekor mindig figyelj a szerződés részleteire! Kérdezz rá, hogy a biztosítás tartalmazza a természeti károk fedezetét és milyen feltételekkel lehet azt igénybe venni! Sok cég kínál kiegészítő opciókat, amik célzott védelmet nyújtanak az időjárási károk ellen. Figyelem! Éppen a kiegészítő csomagok miatt megesik, hogy az alapkonstrukció nem vonatkozik sok lehetséges sérülés formára, mint a fentebb említett jégeső, víz- vagy tűzkár. Erre nagyon figyelj a szerződés aláírásakor!
Például, ha olyan régióban élsz, ahol gyakoriak a jégesők vagy az árvizek, érdemes átfogó CASCO-t választanod, ami minden lehetséges időjárási kárt lefed. A biztosítási díj ugyan magasabb lesz, de a váratlan károk költségeihez képest garantáltan megéri, főként drágább jármű esetén.
Gondolkodj mindig előre és köss olyan biztosítást, ami minden helyzetben a hasznodra válik!