Így hosszabbítható meg a trapézlemez élettartama!

trapézlemez élettartam

Egy strapabíró trapézlemez is csak annyira lesz tartós, amennyire odafigyelnek rá, már az első pillanattól kezdve. A szakszerű kivitelezés, az apró részletek pontos betartása, valamint az évenkénti karbantartás olyan minimális ráfordítást igényel, ami hosszabb távon hatalmas megtakarítást és maximális biztonságot jelent.

A trapézlemez az egyik legnépszerűbb tető- és homlokzatburkolati megoldás hazánkban és nem véletlenül. Strapabíró, könnyen szerelhető, gazdaságos és esztétikailag is sokoldalúan alkalmazható. Ahhoz, hogy sokáig kiszolgáljon, néhány kulcsfontosságú szabályt már a kivitelezés során érdemes betartani. Erre is kitérnek az aceltrapezlemez.hu weboldalon.

1. Szakszerű szállítás és tárolás

A hosszú élettartam első feltétele, hogy a trapézlemezek sérülésmentesen érkezzenek a helyszínre. Tárolásuknál figyelni kell arra, hogy:

  • száraz, jól szellőző, fedett helyen legyenek elhelyezve,
  • ne érintkezzenek közvetlenül a talajjal,
  • legyen biztosított az enyhe lejtés, hogy a csapadék elfolyhasson.

A szállítás során ügyelni kell a felületvédelemre és a helyes rögzítésre, különösen hosszabb táblák esetén.

2. A megfelelő rögzítők kiválasztása

Sokszor alábecsült, de kritikus pont a megfelelő csavar és tömítés kiválasztása. Csak rozsdamentes vagy speciális bevonattal bíró rögzítőket használjunk, amik nem lépnek kémiai reakcióba az acél bevonatával.

  • Emellett fontos az UV-álló gumialátétek használata, amik megőrzik a rugalmasságukat.
  • A csavarokat soha ne húzd túl, de ne is hagyd lazán! A pontos nyomaték elengedhetetlen.

3. Megfelelő vágástechnika

A trapézlemez vágását mindig hideg technikával, például lemezollóval vagy speciális kézi lemezvágóval kell végezni. A sarokcsiszoló használata tiltott, mert az általa keltett hő leégeti a korrózióvédő réteget, mikrosérüléseket hoz létre a lemez szélén és így csökkenti az élettartamot.

A keletkező forgácsokat azonnal el kell távolítani, mivel ezek rozsdásodást okozhatnak a felületen.

4. Esővíz elvezetése, mint a hosszú élettartam titka

Bár a felületkezelésnek hála, az elemek kiválóan ellenállnak a rozsdának, de a folyamatos vízhatást nem viselik jól. A pangó víz az egyik legnagyobb ellensége a trapézlemezeknek. Ezért mindig megfelelő lejtést kell biztosítani a szerelés során és ki kell alakítani a szakszerű eresz- és vízelvezető rendszert. Ügyelni kell arra is, hogy ne torlódjon fel a hó vagy a levél, mert ezek idővel oxidációhoz vezetnek.

5. Rendszeres karbantartás: évente csak pár óra, mégis évtizedeket jelent

A trapézlemezes tető nem igényel komoly karbantartást, de évente legalább egyszer érdemes átvizsgálni az alábbiakat:

  • vannak-e laza csavarok, sérült tömítések,
  • maradt-e szennyeződés (pl. moha, levél, por) a vízelvezető csatornákban,
  • van-e bármilyen bevonatkár vagy felületi rozsda.

Ha kisebb felületi hibát észlelsz, azt speciális korróziógátló festékkel azonnal javítsd!

6. Kerülni kell a közvetlen érintkezést más fémekkel

Az acéllemez galvanikus korróziót szenvedhet, ha például rézzel vagy alumíniummal érintkezik, különösen, ha nedves közegben történik mindez. Érdemes mindig azonos típusú anyagokat kombinálni, vagy ha ez nem lehetséges, elválasztó réteget alkalmazni.

Ha szeretnéd, hogy a tető ne csak szép, de tartós is legyen, tartsd be ezeket az alapelveket és a trapézlemez évtizedekig hű társad lesz minden időjárási körülmény között!

Author: seditor